تیرچه پاشنه بتن
تیرچه پاشنه بتن

پیش از تیرچه پاشنه بتن

امروزه تیرچه پاشنه بتن از پرکاربردترین مصالح به منظور اجرای سقف در ایران میباشد. اما در گذشته نه چندان دور برای اجرای سقف از طاق ضربی استفاده میشد. طاق ضربی دارای معایب بسیاری بود و به هنگام زلزله خسارات فراوانی بر جای میگذاشت. دو مورد از معایب اساسی طاق های ضربی که باعث منسوخ شدن و جایگزینی آن با تیرچه پاشنه بتن در ایران گردید، سنگینی بیش از حد و غیر همگن بودن طاق های ضربی بود.

خصوصیات تیرچه پاشنه بتن

تیرچه پاشنه بتن نسل نسبتا جدیدی از تیرچه های سقف میباشد که بعد از ممنوعیت استفاده از “فندوله” یا “قالب های ماندگار” مورد توجه مهندسان قرار گرفت. طبق آئین نامه نظام مهندسی و استاندارد عرض پاشنه های این نوع تیرچه باید حداقل 12 تا 14 سانتی متر و ارتفاع پاشنه به صورتی باشد که امکان بتن ریزی مهیا باشد. مقاومت فشاری بتن حداقل 200 kg/cm^2 و اسلامپ بتن تازه باید بین 100 تا 150 میلیمتر باشد.

تیرچه سقف

رده مقاومت پاشنه باید مطابق آئین نامه و از رده C20 باشد. همچنین بتن پاشنه باید هموار و یک سطح باشد تا در زمان اجرا بلوک سقف یا فوم سقف به صورت یکنواخت در جای خود قرار گیرد. بعد از تولید سطح بتن باید مرطوب نگه داشته شود و توصیه میشود برای جلوگیری از نفوذپذیری بتن از روان کننده استفاده شود؛ زیرا بتن نقش مهمی در استقامت سقف ایفا میکند. معمولا بتن تیرچه در مدت 10 روز پس از بتن ریزی به مقاومت عملی خود میرسد که به اصطلاح “حالت استاندارد” نام دارد.

در تولید تیرچه پاشنه بتن استاندارد نکات مهم دیگری نیز باید رعایت شود که شامل استانداردهای جوشکاری میباشد. در تولید این نوع تیرچه ها باید جوشکاری با گاز CO2 صورت گیرد و استفاده از الکترود به واسطه کاستن مقاومت از میلگرد ممنوع میباشد. در حین تولید فاصله زیگزاگ ها باید رعایت شود و نباید بیش تر از 20 cm فاصله داشته باشند.

مزایای تیرچه پاشنه بتن

  • هزینه پایین تیرچه پاشنه بتن
  • سهولت در اجرا
  • رفتار سازه ای مناسب در مقابل نیروهای مختلف نظیر نیروهای جانبی, کششی, مرده و زنده سقف
  • وزن سبک تر نسبت به تیرچه های منسوخ فندوله
  • عدم استفاده از میلگردهای تکه ای و استفاده از میلگردهای یک تکه
  • مقاومت بتن تیرچه مشابه با بتن سقف میباشد و یکپارچگی بستری دارد

قیمت تیرچه پاشنه بتن

به منظور مشاهده قیمت لحظه ای تیرچه پاشنه بتن به صفحه اصلی سایت مراجعه نموده یا هم اکنون با ما تماس بگیرید!

تصاویر خط تولید تیرچه پاشنه بتن گروه آرام